Organinė trąša – granuliuotas mėšlas
Vienas iš neatsiejamų gero sodininko požymių yra tikslingas dirvožemio tręšimas. Norėdami, kad ilgas darbas nenueitų veltui turite praturtinti dirvožemį naudingaisiais elementais tam, kad šis gebėtų išauginti jums norimą produktą. Tręšimas gali būti įvairus, dažniausiai skirstomas į tris grupes – mineralinis, bakterinis ir organinis. Šiame straipsnyje apžvelgime organinį tręšimą granuliuotu mėšlu. Aptarsime, kodėl verta ir naudinga rinktis šį produktą, taip pat rekomenduosime geros kokybės granuliuotą mėšlą lengvesniam jūsų tręšimui.
Organinė trąša tai trąša, kurios maisto medžiagos yra augalinės arba gyvūninės kilmės organiniai junginiai (mėšlas, srutos, kompostas, durpės, žalioji trąša). Šios trąšos yra lengvai pasiekiamos, tačiau bene naudingiausios iš bendrųjų trašų. Tręšiant organinėmis trąšomis gerėja dirvožėmio fizikinės ir cheminės savybės. Dirvožėmis tampa aktyvesnis, gerėja aeracija, stabilizuojasi drėgmės režimas, mažėja rūgštingumas, geležies ir mangano kiekis. Kitaip tariant tai yra trąša, kuri suaktyvina naudingų mikroelementų gyvybinę veiklą.
Viena iš organinių trašų rūšių yra mėšlas. Tai grynos gyvūnų išmatos arba jų mišinys su kraiku. Mėšlas dažniausiai yra skirstomas į tris rūšis:
- šviežias mėšlas;
- perpūvęs mėšlas;
- granuliuotas mėšlas.
Straipsnyje apžvelgsime granuliuotą mėšlą ir jo privalumus, taikymą, rekomendacijas ir dozes.
Granuliuotas mėšlas – koncentruotos, 100 % natūralios, lengvai byrančios universalios trąšos visoms kultūroms ir sodams. Tręšiant auginimo sezono metu jis palaipsniui išskiria maistines medžiagas, todėl apsaugo nuo greito azoto patekimo į dirvą ir likusių ingredientų išplovimo iš dirvožemio. Mėšlas sugrąžina dirvožemiui maistines medžiagas – azotą, fosforą, kalį, mikroelementus – aktyvina jo mikroflorą, puikiai atstato nualintas dirvas, pagerina dirvožemio fizines ir agrochemines savybes, saugo drėgmę, augalai išauga sveikesni ir mažiau pažeisti ligų bei kenkėjų. Šios organinės trąšos gaminamos iš šviežio sezoninio ir gerai kompostuoto bei perfermentuoto mėšlo, 4-5 mm cilindrinių tvirtų granulių forma. Granuliuotame mėšle nėra jokių cheminių priedų, klijų, durpių, konservantų ar antibiotikų. Vienintelis stabilizatorius – išdžiovinimas ir fizinis natūralios medžiagos suspaudimas. Granuliuotas mėšlas yra be vabzdžių, nematodų ir kitų patogenų, taip pat piktžolių sėklų kiaušinėlių ir lervų. Jis pasižymi neutraliu pH ir beveik neturi chloro. Tinka ekologiniams ūkiams.
Taikymas – granuliuotas mėšlas praktiškai gali būti naudojamas kaip trąša visiems sodų ir namų augalams, įskaitant daržoves, vaismedžius ir krūmus, dekoratyvinius augalus, braškes, vynuoges vejas bei vazoninius augalus. Ypač rekomenduojama nualintai, pažeistai, neturtingai maistinėmis medžiagomis dirvai. Trąšos lengvai barstomos mechaniškai arba rankiniu būdu. Granulė, susilietusi su drėgnu substratu, išbrinksta ir greitai susiskaido, palaipsniui palikdama dirvožemiui joje esančias maistines medžiagas.
Rekomendacijos ir dozės – granuliuotas mėšlas gali būti naudojamas visus metus (išskyrus žiemą). Rekomenduojama norma 12-15 kg 100 m2, priklausomai nuo dirvožemio tipo ir humuso gausos bei ankstesnio tręšimo. Dėl organinio tręšimo augalai yra stipresni, sveikesni ir gerai maitinami.
Apibendrinant galime teigti, kad granuliuotas mėšlas yra vienas geriausių pasirinkimų, norint tvariai ir ekologiškai tręšti dirvą. Tai tikrai efektyvus sprendimas norint pasiekti neįtikėtinų rezultatų auginant savo produkciją.
Vaizdo įrašas apie mėšlą: