Šlaitų tvirtinimo sprendimai
Erozija – procesas ar reiškinys, kurio metu ardomas dirvožemio sluoksnis ar vyksta kitokio žemės paviršiaus ardymas. Šlaitai – vienas iš dažnų reliefo komponentų, kurie stipriai veikiami erozijos. Gruntiniai ir lietaus vandenys, netinkamas gruntas ar žmonių veiksmai labiausiai skatina šlaitų slinkimo procesą. Daugeliui šlaito tvirtinimas atrodo beprasmis darbas, tačiau tik iki tol, kol šlaitas pradeda slinkti, keldamas pavojų pažeisti pastatus, kelių infrastruktūrą ir t.t. Norint išvengti artėjančių nesklandumų rekomenduojama atlikti šlaitų tvirtinimo darbus. Tai ganėtinai nesunkus ir daug investicijų nereikalaujantis darbas, leisiantis Jums apsisaugoti nuo nemalonumų.
Šiame straipsnyje apžvelgsime labiausiai paplitusius šlaitų tvirtinimo sprendimus, pristatysime jų privalumus ir montavimo ypatumus. Taip pat rekomenduosime, kokį šlaitų tvirtinimo sprendimą pasirinkti pagal sklypo individualią situaciją.
Ilgalaikė patirtis leidžia teigti, kad geriausi šlaitų tvirtinimo sprendimai yra trys:
Toliau pristatome šių trijų šlaitų tvirtinimo sprendimo aprašymus ir montavimo eigą.
Geokorys šlaitų tvirtinimui
Vienas iš optimaliausių būdų sutvirtinti šlaitą. Dažnas, kuris susiduria su šlaitais pastebi, jog lyjant lietui šlaito forma keičiasi – prasideda slinkimo procesas. Šis procesas priklauso nuo daugelio veiksnių, tokių kaip gruntiniai arba lietaus vandenys, sniegas, žmonių veiksmai. Šie veiksniai trukdo susiformuoti augaliniam sluoksniui, kuris yra vienas iš tvirto šlaito indikatorių. Norint išlaikyti šlaito formas, sustabdyti slinkimo procesą yra naudojamas geokorys šlaitų tvirtinimui, kitaip dar vadinamas „geocele“.
Geokorys tai tūrinė trimatė struktūra iš perforuotos juostos, kurios tarpusavyje yra sulydytos, sudarant korio tipo struktūrą. Koriai gaminami iš perforuoto polietileno (HDPE) juostų. Juostos yra sujungiamos ultragarsinio virinimo būdu.
Geokorį galima pildyti gruntu ir apželdinti augalais arba pildyti akmenimis prieš tai paklojant geotekstilę, kuri apsaugo nuo piktžolių augimo į paviršių, geriausiai tinka skaldyti akmenys, nes jie geriau sukimba tarpusavyje nei gludinti (žvirgždas, upiniai akmenys). Šlaito tvirtinimas geokoriu padeda stabilizuoti ir sutvirtinti šlaitą ar krantinę, pasižymi antierozine apsauga, nes yra atsparus neigiamoms oro sąlygoms.
Geokorys prie grunto tvirtinamas „J-formos“ kabliukais, o tarpusavyje apjungiamas plastikiniais (užtraukiamais) dirželiais. „J-formos“ kabliukų išeiga – 2 vnt/m2. Norint išgauti maksimalų tvirtumą nerekomenduojama naudoti mažiau nei nurodyta, kitaip šlaito tvirtinimas geokoriais tampa neefektyvus.
Trys populiariausi geokorio užpildymo būdai:
- Dekoratyviniai arba paprasti akmenukai; (rekomenduojama akmenukų frakcija 16-32 mm);
- Juodžemis arba augalinis gruntas;
- Dekoratyvinis mulčias;
Pastaba: jei geokorys užpildomas akmenukais arba dekoratyviniu mulčiumi, rekomenduojama patiesti geotekstilę, kad neaugtų nepageidaujama augmenija. Pildant augalinio grunto sluoksniu geotekstilės kloti nebūtina.
Montavimo žingsniai:
Šlaito paviršiaus lyginimas vienas svarbiausių žingsnių norint susitvirtinti šlaitą.
Norint netūrėti problemų darbo eigoje yra būtina sutvarkyti tvirtinamo šlaito paviršių, t.y išlyginti nelygumus, pašalinti nepageidaujamus akmenis, gruntą, yaip pat augmeniją (šaknys, medžiai).
Esant galimybei yra rekomenduojama šlaitą nusišlaituoti kuo smailesniu kampu.
Inkarinės tranšėjos kasimas šlaito viršuje.
Tranšėjos paskirtis – geokorio įtvirtinimas šlaito viršuje.
Geokorys pradedamas montuoti iš viršaus į apačią, viršutinė jo dalis yra dedama į paruoštą inkarinę tranšėja, pritvirtinama „J-formos“ kabliais ir užpilama pildomu gruntu. Inkarinė tranšėja tai lyg natūralus būdas įtvirtinti geokorį šlaito viršuje.
Geotekstilės klojimas.
Geotekstilė – pralaidus vandeniui audinys, naudojamas atskirti skirtingus medžiagų sluoksnius įrengiant drenažus ar kelių pagrindus. Taip pat apsaugo nuo piktžolių augimo į paviršių, todėl plačiai naudojamas gerbūvio įrengimo darbuose.
Neaustinis audinys leidžia atskirti vieną grunto sluoksnį nuo kito. Tad reikia turėti omenyje, kad geotekstilę tikslinga kloti tik tuomet, kad geokorys pildomas akmenukais arba dekoratyviniu mulčiumi.
Geokorio klojimas ir tvirtinimas „J-kabliais“ prie grunto.
Geokorys montuojamas iš viršaus į apačią, pradžioje korį sutvirtinus ties inkarine tranšėja.
Korys privalo būti gerai įtemptas, kitaip neatliks savo funkcijos.
„J-formos“ kablias tvirtinamas viršus ties inkarine tranšėja, o vėliau ir visa likusi geokorio ploto dalis. Kablių išeiga – 2 vnt/m2.
Sujungimas tarpusavyje naudojant plastikinius užtraukiamus dirželius.
Tvirtinant didesnio ploto šlaitą įprastai prireikia daugiau nei vieno segmento geokorio, todėl išlyla klausimas kaip geokoriai apjungiami tarpusavyje?
Plastmasiniai užtraukiami dirželiai. Paprastas, tačiau efektyvus ir greitas geokorių apjungimo būdas. Geokorio juostos yra perforuotos, t.y su pramuštomis skylutėmis, todėl apjungimas nesukels papildomų rūpesčių.
Geokorio akučių pildymas pasirinktu užpildu.
Belieka rinktis kuo norima pildyti geokorį. Trys populiariausi pildymo būdai jau buvo išvardinti straipsnio pradžioje.
Reikėtų nepamiršti, kad šlaito pjovimas yra nelengvas darbas, todėl statesnius šlaitus rekomenduojama pildyti akmenukais arba dekoratyviniu mulčiumi. Šlaitai, kurių statumo laipsnis nesiekia 30-40 laipsnių gali būti apželdinami.
Geokorys taip pat naudojamas aikštelių įrengimui. Gruntu užpildytas korys pasižymi didelia laikomąja galia ir stabilumu, todėl leidžia atlaikyti net ir didelias apkrovas. Galima naudoti parkavimo aikštelių įrengimams, takų įrengimams, dekoratyvinių zonų įrengimams.
Pirmoje iliustracijoje matote, kaip atrodo parkavimo aikštelė įrengta naudojant geokorį. Po geokoriu patiesta geotekstilė, atskirianti gruntą nuo akmenukų, kuriais yra užpildytos geokorio akutės.
Antroji iliustracija skirta parodyti, kaip pasiskirsto jėga kuomet geokorys sulaukia didelės apkrovos. Jėgos pasiskirstymo vizualizacija parodo, kad žemę veikianti jėga pasiskirsto daug didesniame plote, nei nesant geokoriui.
Geokorys taip pat veiksminga priemonė nuo vandens telkinių krantų erozijos. Iš esmės, šlaitas taip pat veikiamas erozijos, tačiau krantinės šlaito paviršių vanduo skalauja ne tik iš viršaus į apačią, tačiau ir besikeičiant vandens lygiui. Geokorį galima montuoti ir po vandeniu, Dėl savo gamybinių savybių geokorys po vandeniu išlieka toks pat efektyvus kaip ir virš jo.
Besikeičiantys metų laikai reguliuoja ir iškrentamų kritulių kiekį, vandens lygis retai išlieka stabilus. Keičiantis vandens lygiui tvenkinyje yra ardomas krantas. Sutvirtine krantinę geokoriu išvengsite ne tik šlaito erozijos, bet neleisite krantui būti ardomam, dėl pastovių vandens lygio svyravimų.
SUsijusios prekės
Plastikiniai tvirtinimo dirželiai 4,8×300
Plastikiniai tvirtinimo dirželiai 4,8×200
Geokorys šlaitų tvirtinimui 75 mm, segmentas 2,46×6,10 m (15 m2)
Geokorys šlaitų tvirtinimui 50 mm, segmentas 2,46×6,10 m (15 m2)
Geokorys atraminėms sienoms 200 mm, segmentas 2,76×0,855 m
Geokorys šlaitų tvirtinimui 50 mm, segmentas 2,6×7,5 m (19,5 m2)
J-formos kabliukas 6×500 mm
Geokorys šlaitų tvirtinimui 100 mm, segmentas 2,5×9,5 m (23,75 m2)
Kokoso pluošto priešerozinis tinklas
Šlaitų apsaugojimas nuo erozijos galimas juos sutvirtinant tinklu ir apželdinant. Norint sutvirtinti šlaitą rekomenduojame naudoti kokoso pluošto priešerozinį tinklą sustiprintą polipropileno (PP) tinkleliais. Tai yra natūrali, draugiška aplinkai medžiaga, kuri suyra 3-5 metų bėgyje, priklausomai nuo atmosferos poveikių.
Per tą laiką augalai natūraliai suformuoja šaknų sistemą, kuri apsaugo šlaitą nuo slinkimo. Kokoso pluošto priešeroziniai tinklai yra populiarūs dėl savo ekologiškumo, efektyvumo ir žemos kainos.
Klojant kokoso pluoštą ant šlaito reikia daryti 15-20 cm perdengimus, kad neliktų neuždengto ploto. Palikus tarpus tvirtinimas tampa ne toks efektyvus.
Kokoso pluošto priešerozinis tinklas prie grunto tvirtinamas U-formos kabliais. Kabliukų išeiga – 1 vnt/m2. Norint išgauti maksimalų tvirtumą nerekomenduojama naudoti mažiau nei nurodyta, kitaip šlaito tvirtinimas kokoso pluošto tinklu tampa neefektyvus.
Tinkamų augalų pasirinkimas priklauso nuo vietos klimato, dirvos sąlygų ir kitų veiksnių. Norint apželdinti šlaitą rekomenduojame tai daryti žemaūgiais šliaužiančiais augalais, kurie reikalauja mažai papildomos priežiūros ir turi paviršinę šaknų sistemą ir suauga tankiu kilimu, tokiais kaip šliaužiantys kadagiai (būna įvairių rūšių), raugerškiai, šliaužiantys kauleniai ir pan, tuomet šlaitas reikalaus mažai papildomos priežiūros.
Montavimo žingsniai:
Šlaito paviršiaus išlyginimas ir reikiamo grunto sluoksnio užpylimas.
Paviršiaus paruošimas svarbus dėl dviejų priežasčių – ant lygaus šlaito paviršiaus lengviau montuoti paklotą, o palikus nelygų paviršių ir jau suvešėjus augmenijai, gali matytis įdubimai ir prieš tai buvusios šlaito išgraužos.
Šlaitą rekomenduojama padengti 10 cm juodžemio sluoksniu, kuriame augmenija galės lengvai suvešėti. Jei juodžemio sluoksnis bus per mažas, o apatinis gruntas molingas, tuomet augmenija bus skurdi, o jei juodžemio sluoksnis per didelis, jis gali nubyrėti dar nespėjus jo sutvirtinti.
Tinklo klojimas ant šlaito darant 15-20 cm perdengimus ir tvirtinimas U-kabliais prie grunto.
Tinklai vienas su kitu turi būti perdengti 15-20 cm ir perdengimo vietose sutvirtinti U-formos metaliniais kabliais.
Kabliukų išeiga – 1 vnt/m2. Norint išgauti maksimalų tvirtumą nerekomenduojama naudoti mažiau nei nurodyta, kitaip šlaito tvirtinimas kokoso pluošto tinklu tampa neefektyvus.
Pasirenkamas šlaito želdinimo būdas.
- Šlaito želdinimas dekoratyvinėmis vejų sėklomis;
- Šlaito želdinimas augalais;
Sėklas rekomenduojama barstyti prieš klojant kokoso pluošto priešerozinį tinklą, tuomet išvengima rizikos, kad paukščiai nules sėklas.
Augalus verta rinktis slenkančius ir žemaūgius. Tokiu atveju šlaitas reikalaus mažiau priežiūros.
Šiame video rasite kokoso pluošto įrengimo patarimus:
Susijusios prekės
Kokoso pluošto priešerozinis tinklas (rulonas 1,5×20 m)
U-formos kabliukas 250x100x250 mm
Kokoso pluošto priešerozinis tinklas (rulonas 2,4×50 m)
Geosintetinis priešerozinis tinklas
Geosintetinis priešerozinis tinklas – naudojamas norint sustabdyti šlaito slinkimo procesą (eroziją). Šis tinklas yra pagamintas iš polipropileno, todėl yra tvirtas ir ilgaamžis.
Geosintetinį priešerozinį tinklą rekomenduojame naudoti ne didesnio nei 60° statumo šlaitams. Paklotas tinklas yra užpilamas gruntu, kuris užpildo ertmes tarp tinklą raizgančių gyjelių. Jos neleidžia lengvai išplauti grunto, kol pasėtos vejos sėklos nesudygsta ir nesuformuoja natūralios šaknų sistemos.
Klojant geosintetinį tinklą ant šlaito reikia daryti 15-20 cm perdengimus, kad neliktų neuždengto ploto. Palikus tarpus tvirtinimas tampa ne toks efektyvus.
Geosintetinis tinklas prie grunto tvirtinamas U-formos kabliais. Kabliukų išeiga – 1 vnt/m2. Norint išgauti maksimalų tvirtumą nerekomenduojama naudoti mažiau nei nurodyta, kitaip šlaito tvirtinimas geosintetiniu priešeroziniu tinklu tampa neefektyvus.
Montavimo žingsniai:
Šlaito paviršiaus išlyginimas ir reikiamo grunto sluoksnio užpylimas.
Paviršiaus paruošimas svarbus dėl dviejų priežasčių – ant lygaus šlaito paviršiaus lengviau montuoti paklotą, o palikus nelygų paviršių ir jau suvešėjus augmenijai, gali matytis įdubimai ir prieš tai buvusios šlaito išgraužos.
Šlaitą rekomenduojama padengti 10 cm juodžemio sluoksniu, kuriame augmenija galės lengvai suvešėti. Jei juodžemio sluoksnis bus per mažas, o apatinis gruntas molingas, tuomet augmenija bus skurdi, o jei juodžemio sluoksnis per didelis, jis gali nubyrėti dar nespėjus jo sutvirtinti.
Tinklo klojimas ant šlaito darant 15-20 cm perdengimus ir tvirtinimas U-kabliais prie grunto.
Tinklai vienas su kitu turi būti perdengti 15-20 cm ir perdengimo vietose sutvirtinti U-formos metaliniai kabliais.
Kabliukų išeiga – 1 vnt/m2. Norint išgauti maksimalų tvirtumą nerekomenduojama naudoti mažiau nei nurodyta, kitaip šlaito tvirtinimas kokoso pluošto tinklu tampa neefektyvus.
Šiame video rasite geosintetinio priešerozinio tinklo įrengimo patarimus: